Blog > Komentarze do wpisu

Piemont w 10 kieliszkach

Piemont jest krainą gdzie wino na dobre wpasowało się w jego historie, jednocząc przyjaciół oraz rodziny przez ponad 3,000 lat. Jednocześnie,

Piemont w 10 kieliszkach

Piemont jest krainą indywidualności, gdzie każda apelacja ceni sobie  swoją niezależność, promuje rodzime odmiany winogron i swoje własne  unikalne style produkcji. Nawet krajobraz jest imponujący - winnice  umieszczone na stokach, łagodnie opadające ku morzu Śródziemnemu oraz  urodzajne gleby które dają winogrona zdolne do starzenia się przez 25  lat i nawet więcej. Ta różnorodność sprawia, że degustacja win z Piemontu jest tak ekscytująca.

 By w pełni poznać możliwości wina z Piemontu, degustację radzę podzielić na 4 kategorie.

Wina rześkie białe

 70% produkcji stanowią wina czerwone, jednak wina białe słyną ze swojej  orzeźwiającej kwasowości.

 Gavi Docg - wino to powstaje z gron Corteso, uprawianych w mieście  Gavi, w północno-wschodniej części Piemontu. Jest to najbardziej  eleganckie w smaku białe wino, o aromatach jabłek, limonek i mineralnej  nucie w połączeniu ze wspaniałą kwasowością.

 Roero Arneis Docg - Roero to nazwa regionu i Arneis to nazwa gron. Wino  to jest dojrzalsze i krąglejsze w smaku niż Gavi, z nutami jabłek,  brzoskwini i moreli.

Wina rubinowe czerwone


Wina czerwone mają soczystą kwasowość, wiśniowo-jagodowe smaki są  lubiane ze względu na swoja uniwersalność - mieszkańcy Piemontu lubią te  wina na co dzień zarówno do prostego rissoto jak i do mięsa z grilla.

 Dolcetto - jest zarówno nazwą wina i gron, unikalne dla Piemontu.
 Uprawia się je w wielu apelacjach, takich jak Alba, Diano'd Alba,  Dogliani, Asti, Acqui i Ovada. Wino jest bardzo owocowe, pełne wiśni,  żurawiny, jeżyn.  Ma świeżą kwasowość, lekkie taniny, które dają lekko  suchy posmak na końcówce. Doskonałe do wszelakich potraw.

 Barbera - tak jak Dolcetto, wino to również uprawia się w wielu  apelacjach, takich jak Asti (DOCG), oraz w mniej znanych regionach  Nizze, Tinella, Colli Astiani. Są to wina o aromacie czerwonych i  czarnych owoców i, tak jak Dolcetto, ma lekkie taniny i świeżą  kwasowość, jest jednak bardziej gibkie w ustach, bardziej krągłe i  dojrzalsze. Jest to również szczep którym można cieszyć się jako młode wino, a także po tym jak spędzi trochę czasu w beczce dębowej.

Król Nebbiolo


 Najbardziej znane wina Piemontu są właśnie z tego szczepu, który daje  niepowtarzalne nuty smoły i róż, w połączeniu z czerwonymi owocami i  przyprawami.

 Wina te to:

 - Roero DOCG
 - Barbaresco DOCG
 - Barolo DOCG

Barolo

Barolo

 

Nebbiolo z Roero skupiają się bardziej na zachowaniu owocu i na eleganckich taninach niż na dodaniu winu mocy, jednak rok w beczce  nadaje mu krąglejszy smak.

 Barbaresco i Barolo są winami potężnymi, intensywnymi, ich nazwa  pochodzi od wiosek gdzie uprawia się te grona. Aby Barbaresco zostało  określone mianem wina klasy Reserva musi starzeć się w beczce od 3 do 5  lat, Barolo - od 4 do 6 lat. Barbaresco jest delikatniejsze i bardziej  eleganckie, Barolo ma więcej charakteru.

Wina Musujące


 Wina musujące są lekko słodkie i mają małą zawartość alkoholu, powinny  być podawane schłodzone i są idealne jako apertif w towarzystwie  świeżych owoców, ciast i lodów.

 - Asti Spumante DOCG
 - Moscato d'Asti DOCG

 Wytwarzane z winogron Moscato w regionie Asti, przyjemnie musujące,  wypełniają usta owocowymi smakami takimi jak cytryna, kwiat pomarańczy,  brzoskwinia, morela, oraz nutą szałwi. Asti Spumante jest mniej słodkie,  za to jest bardziej musujące.

 - Brachcetoo d'Acqui DOCG

 Brachcetoo d'Acqui jest czerwoną odmianą winogron, używaną do produkcji  win musujących i niemusujących, nadającą piękną rubinową barwę. Ma  świeżą kwasowość i mocny zapach róż, czereśni i truskawek. Doskonale  komponuje się z serami pleśniowymi i czekoladą.


środa, 04 grudnia 2013, wina-wino

Polecane wpisy