Blog > Komentarze do wpisu

5 niedocenianych roczników Bordeaux

Wymaga to pewnego nakładu pracy, ale w każdym roczniku Bordeaux można znaleźć perełki. Oczywiście, są roczniki w których każde wino wychodzi świetnie, zdobywając serca i pochwały, takie jak legendarny rocznik 2005 czy 2010. Roczniki które traktujemy po macoszemu to 2007, 2002, 1999, 1997, 1994. Ale sam rocznik, wina nie czyni.

Jest wiele czynników wpływających na jakość wina - data zbioru, gleba, mikroklimat, indywidualne zdolności winiarza, oraz jego zdolność finansowa w danym roku, wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę. Myślenie w kategoriach "zły" i "dobry" jest błędem, w ten sposób często skreślamy znakomite wina w rocznikach uważanych za gorsze dla winiarstwa.
Wybieranie wina z Bordeaux z rocznika powszechnie uważanego za gorszy, jest poniekąd wyzwaniem. Po pierwsze, musimy wiedzieć jaka pogoda panowała w okresie zbiorów i kiedy były zbierane grona. Na przykład, rocznik 1964 był uznany za mało udany z powodu późnych opadów deszczu, ale Lafon-Rochet stworzył znakomite wino, jako, że zdążył zebrać grona przed opadami deszczu.


Historia winnicy w danym roku również jest ważna. Każda posiadłość ma własne problemy, które wpływają na jakość wina - zmiana winiarza czy też konsultanta, odbija się na jakości wina, tak jak i problemy finansowe danej winiarni. Winiarnie w dogodnym dla siebie okresie, nawet z przeciętnych gron, dotkniętych złą pogodą, wycisną ponad przeciętne wino. Wymaga to jednak większego nakładu pracy jak i nakładu finansowego. Aby zdążyć przed deszczami, należy zatrudnić więcej pracowników do zbioru gron, a to kosztuje, tak więc majętniejsze winiarnie mają tu zdecydowaną przewagę.


Pomijane roczniki 2007, 2002, 1999, 1997 oraz 1994 są tu doskonałym przykładem. Wielu miłośników wina, omija wymienione roczniki z daleka, znając powszechnie panującą opinie o ich niższości w porównaniu do innych roczników. Jest to wielka szkoda, i wielu winiarzy z Bordeaux zgadza się z tą opinią.


Hélène Génin, dyrektor techniczny z Château Latour, uważa, że między wszystkimi rocznikami, można znaleźć wspólne cechy takie jak przedwczesny wzrost winorośli, nierówne grona, dojrzewające w różnym czasie. Mimo, że warunki nie były zbyt korzystne, wina te są lepsze niż większość sądzi. Nicolas Thienpont, dyrektor techniczny z Pavie Macquin, twierdzi, że roczniki 2007 i 1997 zostały uratowane przez późne słońce. Wina z rocznika 2002 są oceniane przez Jean-Claude Berrouet od Petrus'a jako delikatne i ujmujące. Warto dać tym niedocenianym winom szansę i samemu się przekonać, że wina uważane za brzydkie kaczątka, mogę się okazać pięknymi łabędziami.

 

Wina z Bordeaux

wina z Bordeaux sklep 101win.pl

środa, 04 marca 2015, wina-wino

Polecane wpisy